An unusual virtual exhibition on World Letter Writing

/ / Blog, I-IV, Kombinovani, Nacionalni, V-VIII / May 11, 2021

An unusual virtual exhibition on World Letter Writing

Creative students celebrate day dedicated to the art of communicating

World Letter Writing Day on 11 May, was celebrated at Savremena in a truly different way.

This important day promotes the idea of traditional and creative letter writing, given that today communication mostly entails emails, text and chat messages, and social media posts. Our fifth-graders designed an unusual exhibition of their letters on a virtual wall.

Kreativni učenici V-2 su uzeli papir i olovku, napisali vrlo zanimljive poruke svojim drugarima u zemlji i inostranstvu, kako na srpskom tako i na engleskom jeziku. Kako bi aktivnosti koje su sprovodili na času bile još zanimljivije, oni su pisali i u digitalnom obliku.

Koristili su Lino-it, onlajn-program koji inače služi kao virtuelni zid, pano ili interaktivna tabla. Uz pomoć nastavnice Ire Tube, brzo su naučili da koriste ovaj program, a zatim su tu prepisali svoja pisma, pa je sve ukupno delovalo kao jedinstvena izložba. Pogledajte.

KAD PIŠEŠ IZ SRCA – LJUBAV ĆE TI SE VRATITI

Jedno od kratkih pisama je glasilo:

Dragi Uroše,
prijatelju moj najbolji,
Šta radiš? Kako ti je u školi?
Kod mene je super. Kada se vraćas kuci? Jedva čekam da te vidim. Nadam se da je kod tebe lepo i da uživaš.
Nedostaješ mi mnogo.
Tvoja Una 🙂
11. 5. 2021.

Ovo pismo puno je iščekivanja i otvara prostor za dalju komunikaciju. To je i smisao 11. maja: dan je potrebno obeležiti tako što se dragoj osobi pošalje pismo, bez obzira na to da li je u susednoj ulici ili na drugom kontinentu. Važno je posvetiti pažnju i malo vremena.

To je takođe dan za učenje o umetnosti pisanja pisama. U ovo digitalno doba teksta i e-pošte gotovo je nečuveno sedeti i sastaviti pismo.

Neka deca su došla na jednu neobičnu ideju, a to je da zamisle sebe u budućnosti i napišu kratko pismo toj osobi. Zabavno je bilo zamisliti samog sebe u sutrašnjem vremenu.

Da li će to biti neka druga osoba i kako će izgledati? Svejedno, zašto joj ne bismo nešto napisali.

Zdravo, ja u budućnosti,
Nadam se da si počela više da učis i da ti je život zanimljiviji nego pre. Nadam se da si nešto uspela u životu ili da ćes nešto tek postići u životu.
Maša 🙂
11. 5. 2021.

Mališani koji već imaju internacionalna poznanstva setili su se dobrih drugova koji ne žive u Srbiji.

Dear friend,
How is life? I hope you are doing well in school.
Here it’s great.
I can’t wait for summer.
I’m looking forward to visit during summer.
We all miss you a lot and
can’t wait to hang out.
Write back as soon as possible.
Bye!
Nadja

SVETSKI DAN PISANJA NAS PODSEĆA I NA UMETNOST PISANE REČI

Svetski dan pisanja afirmiše umetnost pisanog teksta, i podseća nas na magiju pisanja pisama. U vreme digitalnog teksta javlja se mogućnost da se ova vrsta pisanja potpuno ukine, zbog čega je važno sačuvati tradiciju – tsastaviti pismo.

Oni koji se opredele da posle dužeg vremena napišu pismo ili razglednicu dobiju najveću satisfakciju upravo u odgovoru drage osobe – koja obično uzvrati na isti način. Time zajedno dokazujemo da vreme za dragu osobu treba izdvojiti – trud pisanja se uvek vidi i isplati.

Ponekad, kod šture i brze komunikacije o svakodnevici zapostavljamo one sa kojima želimo nešto da podelimo. Zar nije pisanje pisama dobra praksa kojom drugima pokazujemo da za njih uvek imamo vremena?

Maštoviti, duhoviti, ali i romantični, savremeni osnovci nas uveravaju da pisati vredi!

Pisati pismo znači i čekati svoje pismo – odnosno odgovor. To iščekivanje, pa onda čitanje svake reči i njenog značenja i najzad čuvanja materijalnog dokaza da nam je neko nešto napisao i poklonio pažnju – nemoguće je zameniti četom ili brzom komunikacijom današnjice.

Osnovci, bravo!